Chvojen

Tyto stránky jsou sice především o Václavicích, ale myslím, že Tomášovi nebude vadit, pokud zde bude i krátká zmínka o okolí :-). Kostel na Chvojně je totiž po zámku na Konopišti asi nejzajímavější stavba, která se dá v bezprostředním okolí Václavic najít. Popularitě místa jistě dost přispívá i okolní sad, vyznačující se jednak zásobou vynikajících třešní a vlašských ořechů na straně jedné a chatrným plotem a chybějící ostrahou na straně druhé.

Chvojen

Kostel je obehnán zdí - když jí obejdete uvidíte mezi třešněmi a ořešáky navršené nevysoké hromady zeminy a jiné terénní nerovnosti, dobře patrný je především kruhový val. Pokud vás někdy napadlo, o co se jedná, vězte, že jde o osm set let staré ruiny slovanského opevnění…

Kostel samotný byl založen přibližně kolem roku 1220, na místě bývalé vsi "Velké Chvojno", která zanikla v důsledku válečných událostí už ve středověku (níže položený statek u silnice na Václavice nemá s touto osadou nic společného). Název "Chvojen" označuje stejně jako v případě "Chvojínku" u Neveklova, "místo s jehličnatým porostem".

Svou současnou podobu získal kostel až při obnově v roce 1872 a také při novorománské přestavbě v roce 1904, kdy kostel upravil známý architekt Josef Mocker. Původně kostel vypadal jinak, současná dominanta, čtvercová věž, byla zvýšena až při této přestavbě. Kostel ve středověku zřejmě sloužil i jako stavba obranná, napovídají tomu zdi, které jsou místy silné až 2,4 metru a střílna ve věži (obdélníkové okénko nad hlavním vchodem). V okolí se nachází hřbitov, chráněný zdí a kovanou bránou. Několik křížů na hřbitově je z osmnáctého století.

večerní snímek

 Vnitřek kostela stojí za návštěvu. Sice zde neuvidíte žádné drahocenné liturgické vybavení, protože hodnotné gotické oltáře a sošky, které nechal na Chvojen ze svých sbírek přivést arcivévoda František Ferdinand d´Este, byly ukradeny zloději ještě před listopadovou revolucí, ale i tak je zde ještě mnoho k vidění. Oltář je prostý, stejně jako dřevěné lavice, nejzajímavější jsou však malby na zdech. Pocházejí přibližně z roku 1350, uvidíme zde např. korunovaci Madony nebo zobrazení sluneční soustavy (je velmi zajímavé vidět jak si jí představovali lidé z poloviny 14. století). Velmi poučné je také zobrazení Očistce - středověkým malířem je zde vyvedena ohnivá pekelná tlama polykající zatracence. Případní hříšníci se tak zde mohou velmi názorně poučit, co je čeká :-).

Rozhledna

Nejlepší na celé prohlídce kostela je ovšem návštěva věže. V temné hranolové věži stoupáte pravým hororovým přítmím po úzkém vrzajícím schodišti, které je přilepeno k jejím stěnám, kolem vás je jen prázdno. Atmosféra je zkrátka fantastická :-). Pokud vystoupáte až nahoru, ocitnete se v místnosti osazené zdaleka viditelnými okny, která poskytují nádherný výhled do okolí, krásně je vidět Konopiště a Benešov, Václavice budete mít doslova jako na dlani.

 

  

 

V této místnosti jsou také umístěny antény zajišťující pokrytí okolí signálem pro GSM telefony, považuji to za celkem dobré řešení, zvenku nejsou antény vůbec vidět a v okolí kostela nemusí stát žádné stožáry, které by narušovaly jeho siluetu.

Kostel je po většinu času uzavřený a nemá žádnou otevírací dobu pro turisty a jiné návštěvníky. Dovnitř je možno se podívat při občasné mši nebo kulturní akci, informace o jejich konání jsou vyvěšovány na dveře kostela. Lze tam také najít telefonní čísla, na nichž lze domluvit návštěvu, nebo alespoň zjistit, kdy bude kostel otevřený. Udělejte si na jeho návštěvu čas, rozhodně to stojí zato.

Petr Matoušek

Petr Matoušek

nejbližší události

žádné plánovane akce

přihlášení