Londýn

V listopadu 2007 jsem podnikl výlet do Londýna a příprava mi zabrala nějakou tu hodinu. Proto se s Vámi podělím o některé základní informace, které by se vám mohly hodit a zkrátit tak čas potřebný k přípravě na minimum.

Ubytování

Možností jak se ubytovat je samozřejmě mnoho. Pokud chcete navštívit Londýn pouze krátkodobě zbývá jen hotel a nebo hostel. Rozdíl je samozřejmě jasný, a v hostelu je potřeba počítat s tím, že soukromí určitě mít nebudete. Nicméně podle mé zkušenosti pokud nehodláte trávit půl dne na pokoji, tak je hostel výtečná volba. Hlavně si nezapomeňte vzít visací zámek a chtějte, aby na pokoji byla uzamykatelná skříňka (locker).
Ceny za ubytování se mění podle lukrativnosti termínu. Standardní špičku tvoří víkendy a prodoužené víkendy, zatímco pondělí až středa pokud nejsou nějaké svátky jsou nejlevnější. Ceny se pohybují od 6 do 40 liber podle komfortu, dostupnosti a také čistoty. Mne přišla noc na 15liber a měl jsem to i se snídaní. Přehled hostelů a případné objednávky si můžete najít zde. Pozor!! Rezervace se provádí pomocí internetové platby, a u nás v ČR to není úplně běžně aktivovovaná služba. To byl také proto jeden z důvodů, proč jsem si sháněl ubytování až na místě. Naštěstí většina zákazníků si vše objednává minimálně 3 dny dopředu a tak se dá třeba těsně před odjezdem zjistit, jestli mají na pokojích místo a pak je vysoká pravděpodobnost, že se zde také ubytujete. To byl můj případ. Bydlel jsem v hostelu St. Christophers v Hammersmith (perfektní poloha asi 20 minut metrem do centra, je to hned vedle zastávky - přes ulici). Je to ale vedle rušnější ulice, takže pokud někdo nesnese sirény policie a šum dopravy, měl by hledat něco více zastrčeného.

 

Doprava

Do Londýna se dá buď letecky (2 hodiny) a nebo autobusem (18 hodin). Cenová politika aerolinek a autobusových dopravců se však liší. Letenku nejlevněji seženete tak 3 týdny dopředu zatímco jízdenky mají cenu stabilní. Zpáteční se Student Agency stála 1450,-Kč a dá se objednat nejpozději 24hodin před odjezdem v cestovní kanceláři AAT (mezi Malým náměstím a ulicí Vlašimská v Benešově). Letenka byla na podzim v akční ceně tedy (1,- + letištní poplatky cca 1800,-) ovšem nikdy přesně nevíte v kolik poletíte. Pokud ji ale budete chtít koupit den dopředu tak Vás bude stát třeba 8000,-
Autobusem se dostanete na Victoria Station, kde je kousek podzemka a také velké nádraží, kde si můžete koupit jízdenku permanentku, nebo Oyster kartu.
Hromadná doprava v Londýně je poměrně drahá. Neprodávají se jízdenky na 24 hodiny, ale jen na kalendářní dny, takže se to prodraží i v tomto ohledu. Na prohlídku historického centra a památek stačí dvoupásmová jízdenka. Papírová stojí asi £5.50 na den. Oyster karta by měla strhnout kredit maximálně £4.50 denně. Záloha na kartu je asi £3.00 takže na konci výletu ji můžete vrátit. Oyster karta je určitě výhodnější, ale může se Vám stát, že se na nějaké stanici, kde nemají elektronické branky (já takovou neviděl), projdete bez přihlášení a pak dostanete £40 pokutu. Proto pro krátkodobý pobyt doporučuji obyčejnou papírovou jízdenku. Ikdyž je o malinko dražší předejdete záhadným problémům jako třeba já.
Jakým prostředkem jezdit v Londýně? Všude možně můžete číst, že podzemkou jezdí krysy, ale po mé zkušenosti se zase na druhou stranu nadzemkou tedy proslulými červenými dvoupatráky nedostanete nikam. Londýn je jedna obrovská zácpa a i poraněný chodec je tu 3x rychlejší. Doprava se uklidňuje v centru až kolem 18 hodiny místního času. Podzemka neboli "Tube" není tak komplikovaná, jak se o ní píše. Když si při nákupu jízdenky vezmete plánek metra, tak už máte skoro vyhráno.

 

Stravování

Restaurace jsou samozřejmě nejdražší - Staropramen £3 a menší jídlo £10, pak tu jsou takové ty místní McDonaldy, KFC a podobně, které jsou o malinko dražší než u nás. Pokud zajdete nakoupit do normálního supermarketu jako je třeba Tesco, tak jsou ceny asi jen 150% cen v ČR. Musíte však malinko hledat a nekoupit všechno co je v prvním regálu. To je asi taková past na turisty. ;-)

 

Památky

Londýn je poměrně velký a s památkami je docela vhodné si naplánovat nějaký časový rozvrh. Otevírací doba není totiž tak dlouhá, abyste stihli všechno. A taky, kdo by chtěl celý den stát v interiéru..
Tady je mapka stažená ze stránek londýnské MHD, která obsahuje některé autobusové linky, které jezdí napříč centrem v okolí památek. Tuto mapu jsem měl pořád u sebe a na jejím základě plánoval mé ssměřování napříč městem. Jsou tam bodově vykresleny i zazstávky podzemky, takže lze využít univerzálně.

 • Westminster Abbey - vstup základní £16 - Westminsterské opatství je místo, kde jsou korunováni britští králové. Je to honosná budova postavená ve 12. století - v centru.
 • Building of Parliament - doporučuji vidět večer pod osvětlením.
 • Buckingham Pallace - nedostanete se dovnitř - střídání stráží je v 11:30 místního času
 • London Eye - vstup základní £13 - 30-timinutová projížďka na ruském kole, na druhém břehu proti budovám parlamentu. Vyveze vás do výšky 120 metrů.
 • Tower of London - vstup základní £16 - musíte vidět!! Nejdříve s průvodcem (Yoeman) asi 60 minut základní historie Toweru a zejména o nejznámější vězenkyni Ann Boleyn. Po té prohlídka interiéru, zbraní, zbroje, korunovačních klenotů a jednotlivých věží, které mají každá svou vlastní historii. Tahle prohlídka se Vám určitě doživotně zaryje do paměti.
 • Tower Bridge - vstup základní £6 - do vnitřku věží a na vrchní most
 • Imperial War Museum - vstup zdarma - tohle je na celý den, 4 patra historie britských válek, a že británie je pořád v nějaké válce. Je tam spousta rekvizit od první světové války až po současnost, každé významější události je zde věnována místnost nebo kout. Nejzajímavější je asi část věnovaná špionáži a masové komunikaci (propagandě).
 • Greenwich Maritime Museum - vstup zdarma - viděl jsem jen náhodou, když jsem šel na nultý poledník ovšem to co je uvnitř stojí za vidění. Je to hodně interaktivní muzeum, a je tam hodně zajímavostí z oboru námořního a podvodního světa.
 • Greenwich Observatory - vstup zdarma - také mají večerní programy, kdy se pozorují nějaké hvězdy. Na nádvoří je zvýrazněný nultý poledník.
 • Hyde Park- obrovský park, a proslulý Speakers Corner je na Severovýchodním cípu
 • Regent's Park - největší ZOO na světě, neviděl jsem, ale jednou to chci vidět
 • Piazza - pouliční umělci a kejklíři (zastávka Convent Garden)
 • Harrods - nákupní centrum kde mají fakt všechno - jen Vás sem nepustěj s krosnou na zádech, nebo nějak nevhodně oblečené. (já prošel :-))
 • London Dungeon - vstup základní £15 - interaktivní průvodce historií - neviděl jsem - více

Schultz

Fotogalerie

 • Váš webmaster před budovami parlamentu :-)
 • Wellingtonský oblouk
 • Stíhačka Focke-wulf z druhé světové války v muzeuu Válek Britské
 • Místo popravy Anny Boleyn
 • Welshský Yoeman, který vyprávěl příběh Toweru a jeho vězňů.
 • Pohled z Greenwichského kopce na námořní muzeum, Temži a východn
 • White Tower - v komplexu Tower of London
 • Tower Bridge
 • Katedrála Svatého Pavla
 • Snímek Budov Parlamentu od London Eye - dlouhá expozice
 • Temže - na levém břehu budovy parlamentu na pravém
 • Čelní stěna budovy Westminsterského opatství - architektonického
 • Buckinghamský Palác pohled ze St. James Park

Diskuse

morgawn

https://buyzithromaxinf.com/ - Zithromax

morgawn

15.9.2021 00:44

reagovat

škoda, rád bych zažil alespoň obdobné cestovní zážitky. musíme se dohodnout a někam vyrazit. Sagy

3.3.2010 21:20

reagovat
přidej komentář
komentáře
  *
   *
    • Neveřejný údaj. Vyplňte pokud chcete být informováni o reakci na Váš příspěvek.
     *
     • Je zakázano spamování, jakékoli urážlivé vyjadřování a porušování autorských práv. Administrátor má právo vymazat jakýkoli příspěvek bez předchozího upozornění.

      nejbližší události

      žádné plánovane akce

      přihlášení